تانزانیا|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
اخبار > برگزاری همایش جایگاه اجتماعی بانوان در اسلام


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش جایگاه اجتماعی بانوان در اسلام

در این همایش که با همت و حمایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران .در تانزانیا و مشارکت شورای عالی مسلمانآن تانزانیا. زهرا فاندوشین. مهدی سنتر و موسسه ولی عصر  wiphas  برگزار شد، ابتدا آیاتی از قرآن کریم قرائت شد آنگاه رایزن فرهنگی ج.ا ایران طی سخنانی با اشاره به سالروز  ولایت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها گفت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله احترام خاصی برای فاطمه زهرا  قایل بود ند ،جلوی پای او بر می خواست .دست او را می بوسید  این حد از احترام  نه تنها بخاطر جایگاه والای حضرت بود بلکه درسی نیز بود به مسلمانان بودآن روز و در طول تاریخ.اقای باقری افزود: پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله با این عمل خود به آن جامعه جاهلی که برای زن ارزشی قایل نبود ،   جایگاه والای زن را در جامعه بیان کرد . نامبرده افزود:اسلام حقوق زنان را به عنوان یک انسان وعضو اصلی جامعه  در چهارده قرن پیش به رسمیت شناخته و به  خوبی تبیین کرده است در حالی که حقوق زنان در غرب در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم مطرح شد. پس اسلام پیشگام در تامین حقوق زنان است .نامبرده با اشاره به روز دوازده فروردین  ،روز جمهوری اسلامی ایران گفت: در این روز مردم ایران با مشارکت بالا و رای ۹۵درصد ی نظام جمهوری اسلامی را انتخاب کردند نظامی دمکراتیکت مبتنی بر تعالیم  و ارزشهایی اسلامی

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افزود :زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی و برپایی نطام جمهوری اسلامی و توفیقات  و پیشرفت  های این نظام مقدس نقش بسیار مهمی را داشته اند و متقابلا  نطام جمهوری اسلامی ایران نیز خدمات زیادی به بانوان ایرانی داشته و در استیفای حقوق آنان و رشد و ترقی آنان سهم مهمی را داشته  و اقدامات مهمی را انجام داده است ایشان با اشاره به نقش مهم زن در خانواده گفت:. مقام معظم رهبری خانواده را سلول اصلی اجتماعی می داند ومعتقد است زن  اساس خانواده است .

 نامبرده در ادامه گفت: درجمهوری اسلامی ایران  الگوی جدیدی از جایگاه زن در جامعه ارئه شد که در آن  زن در عین

 حضورش در فعالیت های اجتماعی رعایت حقوق شرع مقدس را کرده و وظیفه اش رادر قبال خانواده و تربیت نسل اینده  انجام میدهد زیرا همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده است، خانواده اساس جامعه است و  در صورتی که خانواده سالم باشد جامعه سالم خواهد بود

رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در تانزانیا افزود: جایگاه زن در انقلاب اسلامی ،جایگاه ویژه است و انقلاب اسلامی سعی کرده است بانوان جایگاه انسانی خود را بدست آورند  زیرا امام خمینی تاکید داشت ما خواهیم که زنان به حقوق انسانی  خود برسند و  و تاکید داشتند زنان خود باید سرنوشت سیاسی خود را تعیین کنند بنابر این  جمهوری اسلامی ایران الگوی جدیدی از حضور اجتماعی زنان ارایه کرد که در سایه آن زن ایرانی به پیشرفت های مهمی دست یافتاست.

نامبرده در ادامه به آرائه آماری تطبیقی از حضور و رشد فعالیت های زنان در ایران فیما بین سال های اخر رژیم سابق و  بعد از پیروزی نقلاب اسلامی  در زمینه های مختلف آموزشی، مدیرتی ،صنعت ،اقتصاد و پزشگی ارائه کرد که بسیار مورد استقبال حضار قرار گرفت .

در این همایش همچنین خانم شمیم خان رئیس بخش زنان شورای عالی مسلمان ،خانم زینب جمعه از معلمین مدرسه دارالهدی و عضو الزهرا فاندیشن ،خانم دکتر ملال رئیس دانشگاه اسلامی مروگرو ،خانم پیلی رجب از موسسه ولیعصر WIPAHS و خانم امبونی چکا MBONI CHEKA از شورای عالی مسلمانان سخنرانی کردند .

این همایش که باحضور بیش دویست نفر از بانوان با تحصیلات عالی  در روز شنبه 14/1/ 95برگزارشد با پرسش و پاسخ و پذیرایی از حضار خاتمه یافت.

                                                         رایزنی فرهنگی سفارت .ج.ا. ایران – تانزانیا


١٣:٢٤ - سه شنبه ١٧ فروردين ١٣٩٥    /    شماره : ٦٤٨٦٧٤    /    تعداد نمایش : ١٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: