تانزانیا|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
اخبار > رونمایی از کتاب شیراز و بلوچ در تانزانیا


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتاب شیراز و بلوچ در تانزانیا

درپی انتشار کتاب شیراز و بلوچ در تانزانیا توسط رایزنی فرهنگی ج.ا.ا مناسب دیده شد تا از این کتاب در ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی شود. لذا در روز جمعه 19 بهمن مراسمی با حضور حدود70 نفر از میهمانان تانزانیایی و ایرانی در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم ابتدا رایزن فرهنگی به موضوع مراوده ایرانیان در طول تاریخ با شرق افریقا و نهایتا مهاجرت هدفمند گروهی از اهالی شیراز به منطقه شرق افریقا و اسکان آنها در طول ساحل اقیانوس هند از سومالی تا موزامبیک اشاره کرد و بیان داشت اگر چه در برخی از منابع به این موضوع اشاره شده ولی همچنان مطالعات ما در این زمینه محدود است و به کار بیشتر در این زمینه نیاز داریم. وی گفت اثار به جا مانده از ایرانیان طی سالیان بعد توسط گروههای مهاجرین بعدی پوشانده شده و یافتن شواهد تاریخی را سخت کرده است وی افزود علاوه بر اثار تاریخی از نظر فرهنگی نیز شواهد بیشماری از حضور ایرانیان به چشم میخورد مانند تاثیر زبان فارسی بر سواحیلی و کلمات برجای مانده در این زبان. رایزن فرهنگی در بخش پایانی سخنان خود از رایزنان پیشین اقایان صبوری و باقری و همچنین سفیر ج.ا.ایران در فراهم کردن امکان انتشار این کتاب تشکر و قدردانی کرد.

 

سخنران بعدی این مراسم نویسنده کتاب آقای چارلز مصطفی کایوکا بود که ابتدا به پیشینه انتشار کتاب و اقداماتی که برای انجام این پژوهش صورت گرفت اشاره کرد و بیان داشت که تحقیق انجام شده دو بخش را شامل می­شود اول آثار برجای مانده از ایرانیان شیرازی و بلوچ در تانزانیا و دوم مساجد تاریخی تانزانیا. بخش اول این تحقیق آماده و به شکل کتاب حاضر منتشر شده است و بخش دوم هنوز نهایی نشده.

آقای دکتر میهانجو استاد دانشگاه در بخش بعدی به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به روابط تاریخی دو کشور این ارتباط را واقعی برشمرد چرا که پیوند خونی میان دو ملت ایجاد شده است. وی با اشاره به نفود ایران در مناطق وسیعی از شمال تا جنوب و در امتداد ساحل اقیانوس هند درخواست کرد که دو کشور همکاری­های بیشتر باهم داشته باشند. برای نمونه به حضور بلوچها در تانزانیا شاراه کرد که در ایران نیز بستگانی دارند و می­توانند در زمینه های مختلف موجب این همکاری شوند.

جناب آقای فرهنگ سفیر ج.ا.ایران به عنوان سخنران بعدی ضمن ابراز خرسندی از رونمایی از کتاب اظهار داشت که حضور اقوام شیرازی و بلوچ در تانزانیا حتی بر نسلهای بعدی هم تاثیر خواهد داشت. وی از مردم تانزانیا خواست تا روابط تاریخی ایران و تانزانیا را خوب مطالعه کنند و نسبت به تلاشهای که برای خراب کردن این ارتباط صورت میگیرد هوشیار باشند. ایشان با اشاره به جایگاه مهم تانزانیا ، همکاریهای ایران و تانزانیا را الگویی برشمرد برای سایر کشورهای منطقه.

در پایان این برنامه خانم شمیم خان نماینده اسبق پارلمان تانزانیا به اختصار مطالبی بیان داشت. وی ضمن تشکر از سفارت و رایزنی فرهنگی در انتشار این کتاب درخواست کرد که کتاب به زبان سواحیلی نیز ترجمه شود تا مخاطبین بیشتری از آن بهره مند شوند.


٠٩:٥١ - جمعه ١٧ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤٩٤٨    /    تعداد نمایش : ٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: