دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|Kiswahili
 

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا خوش آمدید
Title
iran
.
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين دور از گفت‌وگوی ادیان ایران و تانزانیا برگزار شد

نخستين دور از گفت‌وگوی ادیان ایران و تانزانیا با عنوان «تعامل و همکاري اديان براي مقابله با افراط‌گرايي ديني» در محل رایزنی فرهنگی كشورمان در تانزانيا برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم افتتاحيه اين گفت‌وگو که به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همکاری مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای بین ادیان برای صلح تانزانیا برگزار شد، علي باقري، رایزن فرهنگی ایران در تانزانيا با اشاره به وقوع زلزله در استان كرمانشاه، گفت: بشر همواره با مصيبت‌های طبیعی زیادی روبرو است؛ ولی مصیبت‌هایي که انسان به دست خود برای خود می‌سازد، بسیار بیشتر از مصائب طبیعی است و يكي از اين مصائب، تروریسم است.

وي با بيان اينكه افراط‌گرایی دینی یک رفتار شخصی نیست؛ بلکه دارای جنبه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی است که مبارزه با آن همت جهانی با تمام قوای مادی و معنوی آن را می‌طلبد، گفت: در این ميان نقش رهبران ادیان نقشی کلیدی است.

باقري همچنين با اشاره به اهتمام جمهوری اسلامی به موضوع گفت‌وگوی ادیان، گزارشی را از تلاش‌های جمهوري اسلامي ايران در این زمینه ارايه داد.

کشیش گودا، سخنران بعدی مراسم افتتاحیه از طوي طرف تانزانيايي بود که طي آن گفت: اینجا گرد هم آمدیم تا درباره اتحاد و همبستگی مؤمنان به مذاهب و ادیان مختلف صحبت کنیم.

وي با اظهار اينكه امروز امنیت و صلح نیاز ضروری و اولیه همه مردم در سراسر جهان است، گفت: بشر به عنوان اشرف مخلوقات در ادیان الهی است؛ زیرا این انسان است که ایمان به خدا پیدا می‌کند. ایمان وقتی ارزش دارد که در قلب رسوخ کرده باشد و این وقتی تحقق می‌يابد که ایمان او دارای سه علامت باشد؛ عشق، دانش و مهارت.

شیخ الهادی موسی سالم، عالم مسلمان تانزانيايي و شيخ دارالسلام (پايتخت تانزانيا) سخنران ویژه مراسم افتتاحیه بود که به نمایندگی از مفتی تانزانیا در اين دور از گفت‌وگوها شرکت کرده بود. وي گفت: دین اسلام، دین خیرخواهی و انسان‌دوستی است. تروریست‌ها که به اسم اسلام دست به اعمال خشونت‌آمیز می‌زنند، بویي از اسلام نبرده‌اند.

وي تأكيد كرد: ریشه‌های تروریسم امروز غیرمذهبی است و می‌توان دیکتاتوری و سرکوب، ظلم و نبود دموکراسی و فقر و مشکلات اقتصادی را از عوامل اصلی آن برشمرد.

بخش علمي

با پايان يافتن آيين افتتاحيه، اساتید و سخنرانان به ارايه مقالات علمي خود پرداختند. ابتدا اسقف کریستوسیلا کلاته، از کلیسای لوزرن (لوتری) در ارايه مقاله خود اظهار كرد: ادیان با هم مشکلی ندارند و رهبران با یکدیگر در صفا و صمیمیت به سر می‌برند و علل دیگری غیر از دین مثل سیاست و اقتصاد است که به افراط‌گرایي و تروریسم دامن می‌زند.

مهراب صادق‌نیا، استاد دانشگاه ادیان قم هم در سخنرانی خود اظهار كرد: دین معمولاً از طریق  تفسیر متون دینی به دست می‌آید؛ ولی اصل و جوهره دین با این تفاسیر متفاوت است؛ زیرا تفسیر می‌تواند با محدودیت‌های انسانی و برداشت غلط آمیخته شود.

در ادامه این كنفرانس کشیش ریچارد کاملنیا، از کلیسای انگلیکن با اشاره به خشونت‌های جاری در آفریقا، اظهار كرد: معمولاً برخلاف اروپا و آسیا، خشونت‌ها در آفریقا ریشه قومی و قبیله‌ای و سیاسی دارد. اندیشمندان در جهان می‌باید راه‌حل‌های این خشونت‌ها را پیدا کنند و به دنبال علاج آن در بیایند.

شیخ علی باصالح، از روحانیون معروف تانزانیا هم طی سخنانی به اسلام‌هراسی رسانه‌ای غرب اشاره کرد و گفت: رسانه‌های غربی خبرسازی کرده و هر خشونتی را به مسلمانان نسبت می‌دهند. در حالي كه؛ اسلام از «سلم» و «سلام» آمده و به امنیت و صلح اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. با استناد به آیات قرآن کریم مي‌توان گفت كه مصالحه و صلح در نظر اسلام بسیار مهم است و جان مردم اهمیت ویژه‌ای در فرهنگ قرآنی دارد؛ به گونه‌ای که اگر کسی یک بی‌گناه را بکشد مثل این است که همه مردم را کشته است.

کشیش کریستین لیکوکو از کلیسا رومن، از كليساي کاتولیک، ديگر سخنران اين كنفرانس همکاری رهبران ادیان و تلاش آنان در تقریب بین ادیان و مذاهب، گفت‌وگو و رفت‌وآمد پیروان ادیان با یکدیگر و تعامل انان با هم بدون هیچ محدویت فرهنگی و دینی، مناظره و گفت‌وگوی مبشران هر دین به طور شفاف و پرهیز از اهانت به یکدیگر، مسئوليت در حفظ ايمان از سوي هر شخص و ... را از جمله عوامل زدودن انديشه‌هاي افراطي‌گري دانست.

احمد رضا مفتاح، استاد دانشگاه اديان قم، دیگر سخنرانان این كنفرانس گفت‌وگوی بین ادیان، تأکید كرد كه اختلاف ادیان و جنگ آنان با هم، باعث آسیب دیدن همه ادیان در مقابل سکولاریسم می‌شود.

مفتاح همچنين افراطی‌گرایی را ناشی از جهالت پیروان ادیان به دین خود و دیگر ادیان دانست و خواست تا پیروان ادیان به جای جنگ و ستیز، با هم همکاری كنند تا ارزش‌های اساسی دین و اخلاق در جوامع گسترش یابد و با تهدیداتی که دین را تحدید می‌کند مبازه کنند.

شمیم خان، ريیس بخش بانوان شورای عالی مسلمانان تانزانیا و مسئول بخش بانوان شورای ادیان برای صلح Twinو ريیس بخش جوانان شورای ادیان Tyin آخرین سخنران این بخش بود. وي گفت: زنان و کودکان قربانی اصلی همه انواع خشونت‌ها هستند و در عين حال بايد در اقامه صلح و امنیت، مشارکت مستقیم بالايي داشته باشند.

وي همچنين بر گفت‌وگوي مذهبی و درون‌دینی هم تأکید کرد.

اختتامیه

در بخش پاياني و اختتاميه همايش «تعامل و همکاري اديان براي مقابله با افراط‌گرايي ديني» اسقف کمینا، اسقف تانزانيا به جمع‌بندی این همایش پرداخت. وي گفت: دنیا پر از مشکلات و سوء‌تفاهم است؛ ولي می‌توان با گفت‌وگو و دوستی و مهربانی مشکلات را حل کرد.

وي همچنين گفت: از جمهوری اسلامی ایران به جهت تلاش‌هایش برای گفت‌وگوی ادیان و تقریب ادیان و مذاهب تشکر می‌کنیم و از آنجا که این کشور دارای تجربیات زیادی در این زمینه است، تقاضا می‌کنیم تجارب خود را در موضوع گفت‌وگوی ادیان در اختیار ما قرار دهد.

کشیش توماس گودا، ريیس شورای بین ادیان برای صلح تانزانيا هم طی سخنانی اولین تجربه گفت‌وگو دینی با جمهوری اسلامی را بسیار موفقیت‌آمیز ارزیابی کرد. وي این نشست را در ایجاد همدلی و نزدیکی رهبران مسلمان و مسیحی بسیار مفید دانست و تأکید کرد كه نباید مسايل دینی و سیاسی را خلط کرد؛ زیرا سیاست‌مداران فقط به دنبال منافع خود بوده و با اقتضائات خود عمل می‌کنند.

در پايان اين كنفرانس علي باقری، رایزن فرهنگی ایران در تانزانيا برگزاري اين همایش را مثبت ارزیابی کرد و اظهار امیدواری کرد كه این كنفرانس توانسته باشد به همکاری رهبران ادیان کمک کند.

انتهاي پيام/


١١:٣٦ - چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩١٥٧٣    /    تعداد نمایش : ١٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رهبري

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رئيس جمهوري

presstv.ir

IRIB

Al-Hikma

قراني

Moballigh

IRNA

انتشارات الهدا

سايت بنياد

جامعه المص

صلح جهاني

ريحانه

islamica

hawza
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 35021
Visitorsofday : 25
Visitorsofpage : 131538
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.2813

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت